Gyvenimas

Pokyčiai žymint buitinės technikos energinį naudingumą: ką reiškia naujasis žymėjimas?

Ne kartą ir ne du esame matę prie buitinės technikos pridėtus lipdukus, papuoštus spalvomis bei raidėmis, papildytus kitais simboliais. Tai buitinės technikos energinio naudingumo žymėjimo etiketės, kuriose nurodytos ne tik vandens ar elektros sąnaudos, bet ir daugiau techninės charakteristikos savybių. Jos puikiai padeda palyginti vieną prietaisą su kitu.

Svarbi žinia, kad buitinės technikos žymėjimas, nuo šiandien, t.y. kovo mėn. 1 dienos, keičiasi. Iš skalės nuo A+++ iki D, pagal naujausius ES reikalavimus pereinama prie vartotojui geriau suprantamos A-G skalės.

Kad sužinočiau daugiau apie naują buitinės technikos energetinį žymėjimą, pakalbinau Electrolux atstovą Petrą Gendvilį.

– Kodėl yra keičiamas buitinės technikos energetinis ženklinimas?

– A klasę papildė dar aukštesnės kategorijos: A+, A++, A+++. Tai atspindi technologinį proveržį. Buitinė technika tapo gerokai efektyvesnė, taupesnė ir leidžia pasiekti geresnių rezultatų nei seniau. Tačiau išryškėjo tokio itin aukšto vertinimo minusas – tai klaidina vartotojus. Dabar daugelis modelių priskiriami aukščiausioms klasėms su + ženklu, o žemiausioms klasėms modelių visai nebelieka. Rinkdamiesi A+ klasės gaminį, galime manyti, jog perkame geriausia, kas yra rinkoje, nors iš tikrųjų gali būti vidutiniškas gaminys. Šie pokyčiai padės ne tik vartotojui lengviau susigaudyti bei išsirinkti reikiamą buitinį prietaisą. Gamintojai jau dabar yra perkopę, kai kurių gaminių grupėje, A+++ energetinį žymėjimą. Naudojant naują A-G skalę paliekama gamintojams vietos tobulėti ir ieškoti efektyviausių sprendimų energijos ištekliams taupyti.

Nors ant energetinio ženklinimo lipdukų nebeliks A+, A++ ar A+++ žymėjimo, svarbu suprasti, jog buitinių prietaisų kokybė nuo to netaps prastesnė. Kaip tik, liks daugiau vietos eiti pirmyn.

– Ar yra prasmės lyginti senus energetinio žymėjimo lipdukus su naujais?

– Neverta to daryti. Keitėsi ne tik energetinis žymėjimas pagal grupes, bet ir pati apskaičiavimo formulė. Negalima sakyti, kad senasis A+++ būtinai bus B naujoje A-G skalėje, jis gali būti C ir D. Renkantis buitinės technikos prietaisą, geriausia lyginti naujus energetinio žymėjimo lipdukus su naujais. Anksčiau energijos sunaudojimas buvo skaičiuojamas metams, dabar keičiama į 100 ciklų, taikoma skalbimo mašinoms ir indaplovėms. Šaldytuvams bei šaldikliams lieka galioti metinių elektros sąnaudų standartas. Vartotojui bus gerokai paprasčiau. Nuo šiandien senųjų energetinio žymėjimo lipdukų neturėtų likti. Prie prietaiso pridedamas tik naujasis energetinio žymėjimo lipdukas.

– Pasidomėjus, rodosi, kad nebelieka buitinės technikos gaminių, kurie priklauso A energetinio žymėjimo kategorijai pagal naująją A-G skalę?

– Jų lieka, tačiau ne daug. Link tvarumo, stipriausiai pažengusios yra skalbimo mašinos. Todėl savo asortimente turime modelį, kuris jau buvo praaugęs senąjį aukščiausią A+++ ženklinimą. Ir naujame ženklinime drąsiai gauna A. Skalbimo mašinose jau yra įdiegtos naujos technologijos, kurios ženkliai prisideda prie tvarumo.

– Ar visi buitinės technikos gaminiai pereina prie naujo energetinio ženklinimo?

– Ne, ne visi. Naujas ženklinimas bus taikomas penkioms elektros prietaisų kategorijoms: šaldytuvams, skalbimo mašinoms, indaplovėms, televizoriams, lemputėms.

– Suprantu, kad gamintojams yra keliami aukšti reikalavimai, kad eitume tvarumo link, taupytume energijos išteklius. Kaip mes, vartotojai galime prisidėti ir tvariai naudoti turimą buitinę techniką?

– Pirmiausia, prieš renkantis naują buitinę techniką atkreipti dėmesį į energetinio žymėjimo etiketę. Paskaičiuoti, kokios bus prietaiso naudojimo sąnaudos. Ne tik dėl tvarumo, bet ir dėl elektros bei vandens išlaidų kiekvieną mėnesį. ‘

Naudojant skalbimo mašiną ar indaplovę rinktis ECO programas. Nors laiko trukme jos yra ilgesnės, tačiau visas plovimo /skalbimo procesas apskaičiuojamas ekonomiškai, Kad būtų suvartojama mažiau elektros energijos bei vandens.

Šaldytuvo nestatyti arti didelio šilumos šaltinio, pavyzdžiui orkaitės ir tiesioginių saulės spindulių. Taip šaldytuvas eikvos daugiau elektros energijos, kad galėtų tinkamai šaldyti. O, jei šaldytuvas įmontuojamas, būtinai palikti tarpus natūraliai oro cirkuliacijai, kad šaldytuvas neperkaistų. Dažnas šaldytuvo darinėjimas ar ilgai paliktos atidarytos durelės, padidina šaldytuvo elektros energijos sąnaudas.

Kalbant apie šaldytuvą, išnaudoti maisto laikymo stalčių galimybes, kurie skirti mėsai, žuviai ar daržovėms. Juose esanti žemesnė temperatūra padeda ilgiau išlaikyti maistą šviežią. Taip bus išmetamas mažesnis jo kiekis.

– Ar buitinė technika yra gaminama iš perdirbtų žaliavų?

– Taip. Pavyzdžiui, „Electrolux“ perdirbtas medžiagas buitinėje technikoje naudoja ten kur galima užtikrinti prietaiso patvarumą ir ilgaamžiškumą, taip pat prie tvarumo prisideda atskira siurblių „Pure D8″ serija, kuri pagaminta net iš 55 proc. perdirbtų medžiagų. Tikimės, kad ateityje tobulėjant technologijoms, galėsime panaudoti daugiau perdirbtų medžiagų, ir tuo pačiu užtikrinti aukštą gaminio kokybę.

Visą transliaciją ir mūsų pokalbį su gamintojo atstovu Petru Gendviliu galite rasti ČIA.

Daugiau patarimų galite rasti @susitvarkyk „Instagram“ paskyroje!

#SUSITVARKYK , ir viskas bus gerai!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *