blogas

Saugus namų vaistinėlės ir buitinės chemijos laikymas namuose

Vasara tikras mėgavimosi gamta metas. Saulė, jūra, miškas, dviračiai. Greta vasariškų malonumų zvimbia ir vabzdžiai, įvyksta traumų, alerginių reakcijų. Prieš kurį laiką dalinausi tekstu apie vaistinėlės tvarkymą, pasibaigusių galioti vaistų utilizavimą. Šį kartą pakalbinau savo mokyklos laikų bičiulę, dabar jau Vilniaus Santaros Klinikų Vaikų Ligoninės gydytoją vaikų chirurgę Liną Butvidienę. Pasikalbėjome ne tik apie, ką reikėtų turėti namų vaistinėlėje, bet ir apie slypinčius pavojus, jei vaistus ar buitinę chemiją laikysime vaikams lengvai pasiekiamose vietose.

Gydytoja vaikų chirurgė
Lina Butvidienė

⁃ Lina, vasaros sezonas asocijuojasi su kelionėmis, jūra, mišku, laiku su šeima. Kelioninė vaistinėlė, ką svarbiausia turėti?

Vasaros sezono metu labai svarbu turėti priemones nuo galimo perkaitimo. Pirmiausia tai turėtų būti apsauginės priemonės: kepurė, apsauginis kremas nuo saulės. Jis vaikams turėtų būti su 50spf. apsauga. Tada, žinoma, vanduo, vaikai lengvai praranda skysčius, gali dehidratuoti.

⁃ Perkaitus ar kitaip netekus skysčių (vemiant, viduriuojant, karščiuojant, stipriai prakaituojant) reikalingi elektrolitų rehidraciniai tirpalai. Šiuo metu vaikams geriausi ir visus reikalavimus pagal savo sudėtį atitinka šie: Orsalit, Hipp ORS 200, Rehydron Optium. Neturint jų, vaiką svarbu girdyti vandeniu ar arbata su cukrumi, mineraliniu vandeniu su cukrumi.

⁃ Su savimi patarčiau turėti vaistų nuo alergijos, jei žinote, kad vaikas ar suaugęs labai alergiškas yra tikimybė, kad ištiks anafilaksinis šokas, reiktų su savimi nešiotis adrenalino injekciją. Visur ir visada. Vaistai nuo alergijos turėtų būti antros kartos antihistamininiai. Priklauso nuo vaiko amžiaus ar pasirinkite sirupą ar tabletes. Taip pat tinka ir tavegilis, tik nepamirškite, jis sukelia mieguistumą.

⁃ Keliaujant gamtoje, einant į mišką geriausia būtų pasiskiepyti nuo erkinio encefalito, pasipurkšti repelentais, šviesiai rengtis. Įsiurbus erkei turėti pincetą.

⁃ Vasarą didesnė tikimybė įvykti traumai, tad reiktų su savimi turėti dezinfekantą (octenisept, asept – jie negraužia), tvarsčių, binto, pleistrų. Nuo nudegimų – tepalą su sidabro jonais (sulfargin).

⁃ Ir žinoma, tokie vaistai kaip, nuskausminamieji, karščiui mušti (paracetamolis, ibuprofenas) visada būtini vaistinėlėse. Jei vaikas linkęs į vidurių užkietėjimą pasiimkite mikrolax klizmutę ar glicerolio žvakutes.

⁃ Dar patarčiau turėti: lašiukų į nosį nuo slogos, atsiurbėją, ypač mažiems vaikams, kurie nemoka išpūsti nosies.

⁃ Lašiukai į akis, iš patirties rekomenduoju Corneregel, puikiai tinka jei kas įkrentą į akį, ar pirštų įdūrus ar įbrėžus. Labai nuramina gleivinę.

⁃ Dar vaistinėlėje turėtų būti: žirklės, pincetas, termometras.

Toks pagrindas turėtų būti kelioninėje ir namų vaistinėlėse. Taip pat nepamirškite nuolat vartojamų vaistų. Tepaliukų po vabzdžių įgėlimo.

⁃ Kaip teisingai pasirūpinti žaizdomis?

Pirmiausia reiktų žaizdą įvertinti. Jei ši paviršininė, tokia, kaip nubrozdinimas, įdrėskimas ar kitas paviršinis odos pažeidimas, sutvarkyti galima bandyti ir namuose su vaistinėlėje turimomis priemonėmis.

Įvertinus žaizdą galime ją išplauti, jei žaizda labai užteršta plauti galima vandenilio peroksido tirpalu, kitais atvejais jo naudoti nerekomenduoju. Tada pradedame nuo odos aplink žaizdą. Ją apvalome steriliu tamponėliu, sumirkytu dezinfekuojamajame tirpale. Jei turime tokius dezinfekantus, kaip octenisept, asept, betadino tirpalas, jais galime purkšti tiesiai ant žaizdos ir apie ją. Jie negraužia. Purkšti gausiai, negailėti. Uždedamas sterilus tvarstis, bintas, kvėpuojantis pleistras.

Gilesnės žaizdos kraštus reikia apvalyti nuo kraujo bei purvo. Tai galima padaryti tekančiu vandeniu, po to analogiškai dezinfekuoti, stabdyti kraujavimą spaudžiant, palaikant, dedant tvarsčius, – dalinasi gydytoja vaikų chirurgė Lina Butvidienė. Galima klijuoti spec. pleistriukais sterilstrip jais labai gerai suglaudžiami žaizdos kraštai. Ant viršaus klijuojamas sterilus tvarstis. Jokiais būdais į žaizdą nedėti vatos, įv. tepalų, maisto produktų, ir visko ką tik sugalvojote.

Pastebėjus, kad žaizda gili, plati, trūksta dalies odos ar kitų audinių, padaryta nešvariais instrumentais, vinimis, kiemo aplinkoje, nesustoja kraujavimas, radus žaizdoje kaulo skeveldrų, žaizdą reikia praplauti dezinfekuojamuoju tirpalu, uždengti steriliu tvarsčiu, esant reikalui įmobilizuoti, tai yra, uždėti įtvarą. Sužeistąjį nuskausminti ir kuo greičiau kreiptis į priėmimo skubios pagalbos skyrių. Dėl chirurginio žaizdos sutvarkymo, vakcinos nuo stabligės ir tolimesnių rekomendacijų gydymui.

⁃ Mano tema yra namų tvarkymas. Bene kiekvienuose namuose rasime buitinės chemijos. Kodėl svarbu, ne tik vaistus, bet ir buitines priemones laikyti saugiai?

Svarbiausia apsinuodijimų ir cheminių nudegimų prevencija yra saugumas namuose. Pačios nesaugiausios zonos yra virtuvė ir vonios kambarys. Ten mažų vaikų nerekomenduojame palikti vienų.

Visi vaistai bei įv. cheminės priemonės (valikliai, dažai, skiedikliai, mašinų skysčiai, plovimo priemonės, trąšos ir kita buitinė chemija) turi būti laikoma aukščiau suaugusiojo akių lygio, originaliose pakuotėse, užrakintoje spintelėje ar talpoje. Vaistų negalima vadinti saldainiukais. Negalima duoti vaikams pauostyti cheminių medžiagų ir sakyti, kad skaniai kvepia.

⁃ Kokie pavojai gręsia sveikatai, apsinuodijus cheminėmis medžiagomis?

Yra vaistų, tokių kaip, kalcio kanalų blokatoriai, amfetaminai, tricikliai antidepresantai, opioidai, teofilinai ir t.t. kurių net 1 dozę (1tab.) mažam vaikui yra mirtina. Todėl jei vaikas prarijo vaistų, reiktų žinoti kokių, kiek, kada, aišku, jei įmanoma tai sužinoti. Jei atsirado vaiko elgsenos pasikeitimas, sąmonės, koordinacijos sutrikimai, vėmimas, viduriavimas ar kiti jus neraminantys simptomai reiktų nedelsiant kreiptis į medikus.

Apsinuodijus (išgėrus, nurijus, apsipylus veidą, akis) korozine medžiaga (ėdri buitinė chemija). Nedelsti ir kreiptis į medikus. Nes galimi burnos, stemplės, skrandžio cheminiai nudegimai. Jie turi būti įvertinti. Vaiko negalima vimdyti, negirdyti, nemaitinti. Jei įmanoma nuskausminti paracetamolio žvakute, nuskausminamųjų vaistų injekcija.

Jei vaikas apsipylė chemine medžiaga odą, akis. Nudegusią vietą reikia plauti po tekančiu vėsiu vandeniu 30min. ar iki tol kol jus ar jūs pasieksite medikus.

Jei vaikas nurijo kažką, kas gali būti pavojinga ir jūs žinote ką, arba nežinote kaip suteikti pirmąją pagalbą, visada galite skambinti į apsinuodijimų informacijos biurą nr. +370 5 236 20 52 arba +370 687 53378. Jie dirba visą parą ir suteiks jums reikalingą informaciją

#SUSITVARKYK ir viskas bus gerai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *