Nida Vildžiūnaitė: visi esame laisvi gyventi kaip norime

Su Nida susipažinome, kai ji vienai socialianei iniciatyvai ieškojo komandos narių. Įsisukome į rimtą darbą, Nida tapo iniciatyvos veidu, balsu, varomaja jėga. Pirmiausia, prasideda darbai ir tik vėliau sužinai koks būrys vyrų ją kasdien supa. Imi artimiau pažinti ir pamatai, kokia stiprybe smulkutė moteris spinduliuoja. Ir kaip ji viską spėja?

Veiklų skaičiumi skųstis tikrai negali. Negalima nepastebėti ir tavo atsidavimo socialiniams projektams. Kuo jie svarbūs tavo gyvenime?

Darbai yra suplanuoti,  o papildomos veiklos linkusios kisti ir daugintis. Vienos ateina, kitos išeina. Savanorystę prieš ketverius metus pasirinkau kaip būdą ieškoti savęs, pažinti kitus, plėsti akiratį, įgyti patirčių ir mokytis. Taip pat prisidėti prie darbų, kurie man atrodo prasmingi ir neša džiaugsmingą žinią.

Šiuo metu dalyvauju nacionaliniame projekte, kuris yra tikra šventė ir atostogos, kadangi atneša begalę smagių akimirkų ir man, ir kitoms projekto savanorėms. Tačiau būna ir tokių projektų, kurie atima daug jėgų, sukelia stresą bei įtampą.

Savanoriaujant sunku suplanuoti sėkmę, tačiau susitaikymas su gautais rezultatais irgi yra savotiška pamoka.


Untitled design (1)


Visos veiklos reikalauja laiko ir energijos. Turi tris šaunius berniukus, vyrą ir nuosavą verslą. Kaip visa tai telpa į 24 valandas?

Didelė sėkmės dalis – verslo cikliškumas ir gera gyvenamosios vietos lokacija. Ji man dovanoja papildomo laiko, nes vaikai patys sėkmingai rūpinasi savo pamokomis ir kitomis veikomis, nereikia nuvežti bei parvežti – pakanka išlydėti ir pasitikti namuose.

Negaliu atsidžiaugti, kad ranka pasiekiame viską, ko mums reikia. Ir ne tik būtiniausius poreikius.

Pavyzdžiui, neseniai kaimynystėje duris atvėrė grožio salonas, į kurį galima nušlepsėti pedikiūro tiesiai po dušo! O dar gretimame name veikia ir jogos studija, siūlanti veiklas su kūdikiais. Palaima! Kaip spėti visu šiuo gėriu pasinaudoti? Nežinau, bet jausmas geras.


Untitled design (7)


Sakoma, kad Žemaitė savo požiūriu pralenkė savo gyvenamąjį laikmetį. O kokią moterį tu matai šiandien?

Visus žmones – ir moteris, ir vyrus – matau laisvus gyventi kaip nori. Plačiame pasaulyje kiekvienas ras palaikymą ir savo sėkmingą receptą. Mano nuomone, sėkminga visuomenė yra laisva visuomenė.

Augini tris sūnus. Kokios moters paveikslą jiems sieki suformuoti?

Vaikams stengiuosi specialiai nieko neformuoti. Jie turi ir turės savą požiūrį, kuris gali visiškai nesutapti su manuoju. Mokau tik save turėti kantrybės ir negyventi už vaikus jų gyvenimo.

Nesu girdėjusi nė vieno žmogaus troškimo, siekio ar laimės formulės, kurie tiktų vienai lyčiai, bet visiškai netiktų kitai. Dalykai, kuriuos laikau svarbiausiais gyvenime, tinka visiems žmonėms.


Untitled design (3)


Šiandien, rodosi, išnyko riba tarp vyro ir moters skirtumų, neliko vyriškų ir moteriškų darbų. Išsilyginome ir darbo rinkose, pasiskirstome darbus namuose, vaikų priežiūros atostogas. Kokiu modeliu vadovaujatės savo šeimoje?

Šiuo metu mūsų šeimoje, mūsų namuose man tenka kasdieniai buities rūpesčiai ir vaikų priežiūra. Kasdieną dalinu daug patarimų ir priimu sprendimus ir už save, ir už vaikus. Man svarbu, kad kiekvienas jaustųsi laisvas svajoti, gyventi savais „mostais“. Bet taip pat svarbu mokyti kultūringo bendravimo ir žmogiškumo, nevaržyti stereotipais, kokiais nors neva nederamais principais, bet padėti auginti savivertę, kad gyvenimo kelyje pasitaikę akmenėliai netaptų rimtomis kliūtimis.

Sąmoningai mokau save tik tinkamo ir malonaus elgesio su vaikais, mokausi lengvai griauti išankstines nuostatas ir mėgautis atradimais.


Untitled design (2)


Ar dar atsimeni savo gyvenimą iki vaikų? Kuo jis buvo kitoks nei šiandien ir kaip keitėsi su kiekvienu vaiku?

Aš esu labai smalsi, kūrybinga ir randanti sprendimus – visada buvau tokia. Pasitikiu savo prigimtimi. O visa kita keičiasi. Gera yra augti, tobulėti. Tokiu tempu, koks tinkamas dabar. Stengiuosi žengti koja kojon su šiuolaikišku gyvenimo pulsu, domiuosi, kuo gyvena pasaulis. Koks netikėtumas rasti įkvepiantį pavyzdį, kuris priverčia stabtelėti ir visai kitaip pagalvoti apie tam tikrus dalykus. Ir dar smagiau nustebti, kokiais įvairiais būdais jie atsiranda. Tokių stebuklų tik daugėja ir šį reiškinį suprantu kaip savo laisvėjimą, atsiribojimą nuo sustabarėjusių įsitikinimų ir priminimą, kad jokiu būdu negalima liautis gyventi gyvenimą. Lengvai, smalsiai. Dalinuosi atradimais ir pamokomis su šeima, bet stengiuosi nepamiršti, kad tai yra mano patirtis ir mano pamokos.

Aš augu su savo vaikais, perrašau savo patirtis. Vaikai – tai terapija.


Untitled design (6)


Moterys dažnai papasakoja tik dalį tiesos. Nutyli apie pagalbą iš šalies ir demonstruoja, kad pačios vienos viską spėja. Nekalba apie aukles, greta esančias močiutes ar namų tvarkytojas. Tarsi formuojamas požiūris, kad aš, moteris, privalau viską padaryti viena pati. Tokį signalą gauna ir vyrai. Kaip manai, kodėl moterys nenori pripažinti, kad norint kokybiškai gyventi reikalinga aplinkinių pagalba? Ar tu (jūsų) šeima turi pagalbininkų, močiučių ar auklių, išleidžiančių pailsėti nuo mažų džiaugsmų?

Kaip tik dabar išbandome visai kitokią pagalbą – mainus. Skolinamės draugų mamą, kad išleistų į teatrą ar šiaip į miestą. O mainais siūlome ne euriukus (na, kas norės laisvą vakarą iškeisti į eurus?), o realią pagalbą darbu ūkyje.


Untitled design (9)


Sakoma, kad yra laimingi namai arba tvarkingi namai. Ką renkatės jūs?

Žinoma, renkuosi tvarką, tvarką, idealią tvarką. Tačiau taip sakau tik po pagalbininkų apsilankymo, kai tiesiog iš tolo šviečia išvalyti langai ir visi kampai.

Mūsų šeimai namai yra labai svarbi gyvenimo dalis, kadangi esame tikri naminukai. Bet šiuo metu jaučiu didelį pokyčių poreikį, nebegaliu tverti kuitimosi po daiktelius etapo! Kūdikystė jau eina į pabaigą, todėl suku galvą, kaip su nedideliu biudžetu protingai suremontuoti ir pertvarkyti namus.

Noriu švaros, estetikos ir patogios buities.


Untitled design (4)


Gyvenimas grįstas pasirinkimais. Jeigu šiandien reikėtų pasirinkti – šeima ar karjera, koks būtų tavo pasirinkimas?

Galbūt rinkčiausi mokslus ir karjerą. Šeima ir vaikai anksčiau ar vėliau vis tiek ateitų. Žinau, ką reiškia, kai vaikai ateina anksčiau, todėl įdomu, kaip gyvenimas susiklostytų, jei jie ateitų vėliau.

Taigi, koks tavo laimingos moters gyvenimo balanso receptas?

Turiu daug prabangos – esu savo laiko valdovė. Nemėgstu prisiplanuoti begalę darbų ir paskui dėl jų plėšytis. Labiausiai mane vargina įsipareigojimai ir žinojimas, kad kažkas tikisi iš manęs konkrečių darbų, rezultatų, veiksmų. Negaliu nurimti, kai laikrodukas tiksi ir tiksi…

Man idėjos dažniausiai kyla spontaniškai, kartais jų imuosi iš karto, o kartais duodu laisvės ir laiko joms išsigryninti, leidžiu sau apgalvoti ir suprasti, kuo man ar vaikams tai yra naudinga, o tada mėgaujuosi, jei vaisiai saldūs. Arba pamirštu ir pradedu iš naujo.


Untitled design (8)


Tekstas paruoštas kartu su Nida Vidžiūnaite
Nuotraukos – iš asmeninio albumo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *