Kas turi tvarkyti namus?

Kai mano tekstus publikuoja didieji žiniasklaidos portalai, stengiuosi niekada neskaityti komentarų po jais. Dažnai komentuojama apie viską, išskyrus teksto turinį. Kitaip sakant, stengiuosi apsisaugoti nuo neigiamų emocijų ir įžeidinėjimų. Vieną iš mano tekstų įkėlė į skiltį Moteris, tą kartą apie valymo priemones namuose, nusprendžiau užmesti akį į komentarus, gal rasiu vertingos informacijos, to ko pati nežinojau.

Akis užkliuvo už vienos skaitytojos komentaro, kuriame ji priekaištavo portalui už kasdienę seksiszmo bombą. Kad nors ir straipsnis nebuvo dedikuotas moterims, jį perpublikavusi žurnalistė, įkėlė būtent į moterims skirtą skiltį. O ką, vyrams nereikia tvarkytis namų?

Savo aplinkoje, tikriausiai, neturiu nei vienos moters, kuri gyvendama poroje ar santuokoje, lėktų į autoservisą keisti tepalų. Pasikeitus orams, keisti padangų, siurbtų ar plautų automobilį. Mūsų šeimoje, be jokių išankstinių susitarimų, vyras rūpinasi šeimos automobiliu. Ar aš elgiuosi seksistiškai, kad nesiimu automobiliu pasirūpinti pati: neplaunu, nesiurbiu, nevežu keisti tepalų, padangų, jau neatsimenu kada pati pyliau kurą. Nors vairuoju neprastai, į savitarnos plovyklą patekčiau ganėtinai sunkiai. Susimąstau, ar aš žeminu savo vyrą, kad jam tenka rūpintis šeimos automobiliu?

Namai yra mano svarbiausias dalykas gyvenime, žinoma, šeima visa ko priekyje. Tačiau iš namų aš galiu neišlysti dienomis, net savaitėmis. Tik natūralus gryno oro poreikis išvylioja pasivaikščioti, pažaisti lauke ir smėlio dėžėje. Bet iš esmės, namai visiška mano tvirtovė. Tai nereiškia, kad būdama juose tik šveičiu ir lakstau su siurbliu. Mano didžiausias tikslas, išlikti tvarkymosi pusiausvyros ribose ir netapti tvarkos maniake. Iš namų aš dirbu, iš jų važiuoju į susitikimus, o visa šeima juose, veikiame daugybę dalykų. Jei tik sienos mokėtų kalbėti, papasakotų. Nors tikrai geriausia yra tai, kad jos tyli.

Namų tvarkymosi rutina namuose tarp šeimos narių, dažnai pavadinama modeliu. O kokio šeimos modelio laikosi jūsų šeima, kas neša šiukšles ir gamina valgį? – klausia smalsi pažįstama.

Manyčiau, kad namų tvarkymas kaip ir visas gyvenimas pereina įvarius etapus: iki vaikų, su kūdikiu, su keliais vaikais, su spurtuojančia karjera, su dar daugiau vaikų, su ūgtelėjusiais vaikais, su paaugliais, kai vaikai palieka namus ir t.t. Šiuose etapuose ir tvarkomės skirtingai.

Nuo pat mūsų draugystės pradžios, visais mūsų turėtais namais daugiau rūpinuosi aš. Ne todėl, kad esu pelenė be nuomonės. Tiesiog, jais rūpintis man patinka labiau, nei jam. Kai esu paskendusi kituose darbuose, įninku į tekstų rašymą, mano brangusis gali puikiai susitvarkyti su indų krūva, grindų plovimu ir siurbimu, neperlipant, o pakeliant nukritusią šiukšlę. Stebiuosi, kad jam tai pavyksta greičiau ir geriau nei man, nes procesas ne toks smulkmeniškas ir kruopštus, o tiesiog atliktas. Trys minutės ir kukurūzų trupiniai vėl gula ant žemės.

Namų tvarkymasis yra nesibaigiantis procesas. Teisingai, jis nesibaigia. Kartais nuo to bėgimo žiurkėno ratelyje, norisi vemti, nes ne visas gyvenimas yra namų tvarkymas. Už kuopimąsi yra daugybė įdomesnių dalykų, tačiau šiukšlėse gyventi nemalonu. Ir kažkas su visu tuo, namuose turi susitvarkyti.

Mano darbas ir veikla yra lankstūs, didžiąja dalimi nuveikiami iš namų. Todėl turiu daugiau laiko ir galimybių pasirūpinti mūsų namais. Jei būčiau pilnu etatu dirbanti ir namus palikčiau ankstyvą rytą, o grįžusi po darbo su vaiku iš darželio, turėčiau viena pulti prie vakarienės puodų, o brangusis su pulteliu ilsėtųsi ant sofos, vis paspirdamas, o ne surinkdamas trupinius. Jei šypsodamasi turėčiau vakarieniauti, susiplauti indus, išsiplauti grindis, paskaityti pasaką ir eiti laiminga miegoti, laukiant naujos dienos. Sustokite, aš noriu išlipti !!! Dirbti po darbo namuose, neprivalo nė viena moteris. Tokiu atveju, gražiai pasiskirstę namų ruošos viršvalandžius, abu darbuojasi namuose.

Kad moters vieta tik virtuvėje, atgyvena. Kad moteris turėtų prikasti liežuvį, nes nedera reikšti savo nuomonės ir turėtų eiti plauti grindų, pasenę taip pat. Parodykite, kas vis dar taip sako! Tačiau, jei moteriai patinka rūpintis savo namais ir jai patinka būti jų šeimininke, kaip kad man. Ji nėra kvaila, daugiau nieko nesugebanti pelė. Didžiulė laimė yra galėti pasirinkti, o nedaryti taip, kaip kažkas pasakė.

Nors rodosi, neįmanoma, nes jie viską jaukia, tačiau širdis džiaugiasi matyti, kaip dvimetė dukra tvarkosi savo plastelino dėžutes, kai baigia lipdimo darbus. Pasipildžius šeimai, manau, tvarkos turi mokytis visi. Ir mano vyras kitaip suvokė namų ruošą ir tvarką, nei pradėjome gyventi kartu. Todėl tikriausiai, kiekvienoje šeimoje, namus tvarkomės skirtingai. Net jei ir padeda namų tvarkytoja, kasdienės tvarkos palaikymas yra šeimos laimės formulė, nes pykčių dėl ne vietoje paliktų kojinių būna, o būna. Geriau pagalvojus, tai yra mažiausia, dėl ko verta pyktis.

Jei tvarka namuose jūsų netenkina, neturite aiškaus pasiskirstymo namų ruošos darbais, pirmiausia, nuo ko reikėtų pradėti yra pokalbis apie tai, kas ir kaip turi tvarkyti jūsų namus. Jei tik turite galimybę, griebkite pagalbą iš šalies, ir laiką skirtą dušo kabinos valymui, praleiskite prie filmo dviese, kai vaikai saldžiai užmigs. Išmėtytas kojines susirinksite ryt.

Sutarimo,
Toma Šokelė

2 Comments

  1. Aš prieš susirandant vaikiną tvarkydavausi mašiną pati, man labai patikdavo, o kai atsirado jis, be klausimų jis ir dulkes joje valydavo, ir siurbdavo, ir į plovyklą veždavo.. Ir vieną dieną pas mane atėjo su nitrilinėm pirštinėm (tom plonom, daktariškom) ir sako einam mašiną tvarkyt, parodysiu kaip. Wow galvoju, negi čia man dabar reikės ne tik namus, bet ir mašiną tvarkytis… Paliko mane vieną tvarkyt mašiną, pats išėjo. Visus principus pajungus galvoju nu ir gerai, nereikia man tavęs, rasiu kada „atsigrot“ už tokį bajerį. Ir ką jūs galvojat, grįžtu namo iš kiemo, žiūriu dulkes valo, siurblį išsitraukęs.. Sugalvojo padaryt mainus. 😀 bet kažkaip po to karto daugiau nevalė namų, o aš nevaliau mašinos. Tai galvoju gal blogai pavaliau.. 😀

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *