Švara

Alternatyvios priemonės audiniams skalbti

Parduotuvių lentynose puikuojasi įvairios pakuotės su skalbimo priemonėmis. Kvapai, konsistencija, akcijos dažnai gali „pakišti koją“ renkantis prekę. Mes tiesiog pamirštame pažiūrėti į sudėtį. O dažnai ten parašoma taip, kad neišmanant chemijos, nelabai ir suprasi. Tad ar įmanoma išplauti skalbinius su priemonėmis, kurios būtų saugios mums ir draugiškos mūsų aplinkai? Kokios tos alternatyvios priemonės skalbiniams skalbti galėtų būti?


Vanduo

Tikriausiai, būtų sunku įsivaizduoti skalbimą be vandens. Nors šiais laikais ir plaukus galima išvalyti sauso šampūno pagalba. Su rūbais situacija kita. Čia mes galvojame apie kvepiančius, be dėmių ir minkštus audinius. O ar žinote koks pas jus iš čiaupo teka vanduo: kietas ar minkštas? Tai įtakoja skalbimo priemonės bei technikos efektyvumą. Kietame vandenyje yra daugiausia kalcio, magnio, netirpių druskų. Išgaravus vandeniui, jos nusėda audiniuose. Jie tampa kieti. Gali likti dėmės. Toks vanduo nėra labai geras ir žmogaus sveikatai.

Jei pastebite apnašas ant čiaupų, virdulyje, išplautų stiklinių indų paviršiaus – vanduo kietas. Galima įsigyti specialų prietaisą ar testą vandens kietumui pamatuoti, o tikslesniam rezultatui gauti, tyrimą reikėtų atlikti laboratorijoje. Situaciją gali pataisyti namuose įrengtas filtras.

Jei artimiausiu metu neplanuojate jo įsigyti, kiekvieno skalbimo metu
į skalbyklės būgną įberkite 1⁄4 ar 1⁄2 puodelio sodos. Ji padės neišblukti
audinio spalvoms bei neutralizuos nemalonius kvapus.

Svarbu ir vandens šiltumas. Skalbiant 60 laipsnių ir aukštesnėje temperatūroje žūva bakterijos ir erkutės. Drabužių etiketėse, dažniausiai nurodoma rekomenduotina temperatūra – 40 laipsnių. Nors tokia temperatūra ir tausoja audinį, deja, dažnai nėra veiksminga.


Muilo riešutai

Kartais dar vadinami muilo uogomis. Tai sapindinių šeimos augalų genties vaisiai, kuriuose kaupiasi daug saponino, turinčio muilo savybių. Sumaišyti su vandeniu – putoja. Visiškai suyra gamtoje. Ekonomiškas būdas pakeisti įprastas skalbimo priemones. Tereikia 4-6 vienetus riešutų įdėti į drobinį maišelį ir tvirtai užrišti. Jį kartu su rūbais pakrauti į skalbyklę. Tie patys riešutai gali būti naudojami dar 3 – 4 kartus. Svarbu po kiekvieno plovimo gerai juos išdžiovinti.

Ar tai efektyvi priemonė? Nepabandęs nesužinosi. Jei jūsų skalbiniai nėra ypatingai purvini, svarbus ekologiškumas, namuose vyrauja „zero waste“ tendencijos – šie riešutai tiks. Kai kur nurodoma, kad prieš skalbiant juos pamirkyti puodelyje su karštu vandeniu. Tai padidina efektyvumą. Skalbimas rekomenduotinas 60 laipsnių temperatūros rėžime. Netinka plaunant rankomis.

Vis dėlto 2013 metais atlikti tyrimai rodo, kad muilo riešutai nėra tokie efektyvūs kaip skelbiama pardavėjų reklaminiuose aprašymuose. Daugiau informacijos anglų kalba – spauskite čia.

Įsitikinti patiems ir pabandyti, tikrai verta.


Pelenai

XIX a. pabaigoje – XX a. pradžioje Lietuvoje moterys skalbdavo pelenų šarmu. Nei tai retai, nei tai dažnai. Du ar tris kartus į metus prieš didžiąsias šventes: Šv. Kalėdas, Šv. Velykas ar Sekmines. Žinoma, būta ir šeimininkių, kurios tai darydavo kas dvi savaites.

Sukaupti skalbiniai buvo vadinami žlugtu,
plovimas – žlugimas, skalavimas – velėjimas.

Laikai keičiasi švarių skalbinių naudai! Dabar rūbus plauname kone kasdien. Bet jei turite atliekamų pelenų, niekur neskubate, galite išmėginti šį senai užmirštą būdą.

Naudojami lapuočių medžių pelenai. Geriausiai – beržo. Į puodą, ne aliumininį, suberti sijotus pelenus, užpilti karštu vandeniu. Šiek tiek pakaitinti. Palaikyti per parą.

Pelenai nusės ir vanduo pasidarys skaidrus, slidus. Užmerkite nupiltame, nukoštame šarminiame vandeny skalbinius. Balinamąjį efektą turės, jei užmerktus skalbinius pavirsite. Kitą dieną dėkite į skalbimo mašiną be jokių plovimo priemonių įprastu rėžimu.

Pelenų šarmo vanduo gaunasi nevienodo pH. Sunku nustatyti kokiu santykiu pelenus su vandeniu maišyti. Tinkamiausią proporciją gausite eksperimentavimo būdu. Tai greičiausiai būdavo kiekvienos šeimininkės paslaptis. Jei jūsų rankų oda jautri, turite žaizdelių, merkiant skalbinius, atsargumo dėlei naudokite gumines pirštines.


 Kaštonai

Dar vienas nuostabus augalas, kurį galima panaudoti skalbiant. O kas geriausia – auga Lietuvoje! Kai vaikščiosite pro pabirusius rudeninius lapus ir aptiksite tuos žvilgančius rudus kaštonų vaisius, prisikraukite jų pilnas kišenes. Metas ruošti skalbimui!

Vienam kartui naudokite saują kaštonų (4-5 vnt.). Juos nulupkite. Supjaustykite, sumalkite ar sutarkuokite. Smulkinimui puikiai tiks blenderis (trintuvas). Užpilkite stikline karšto vandens. Gerai išmaišykite ir palikite kelioms valandoms. Kuo labiau susmulkinsite, tuo greičiau išsiskirs saponinas. Nukoštą skystį supilti į skalbimo mašiną.

Jei tiko ir patiko tokia skalbimo priemonė, galima pasiruošti ją visiems metams. Tereikia susmulkintus kaštonus gerai išdžiovinti ir laikyti stiklainyje ar drobiniame maišelyje. Vienam skalbimui prireiks 60 – 70 g susmulkintų kaštonų. Užpilkite stikline karšto vandens. Jei kaštonai buvo labai susmulkinti, nukoštą skystį galite naudoti po 30-60 minučių. Jei stambesni – palikite pernakt.

Tokia priemonė labai patiks švelniems ir įsisėnėjusių dėmių neturintiems audiniams.


Pačių pasigamintas skalbiklis su soda

Naminį skalbiklį galite pasigaminti čia ir dabar. Ekonomiškas ir veiksmingas variantas. Galimybė išvengti plastikinių pakuočių. Tereikia trijų sudedamųjų dalių, bei laiko viskam paruošti.

Receptas:
2 puodeliai valgomosios sodos
2 puodeliai kalcinuotos sodos
150 g smulkiai tarkuoto muilo
30 lašų mėgstamo eterinio aliejaus

Kalcinuotą sodą (natrio karbonatas) galima įsigyti namų priežiūros prekių skyriuje arba pasidaryti patiems. Įkaitinę orkaitę iki 240 laipsnių, idėkite skardą (ne aliumininę, nebenaudojamą maisto gaminimui, gali būti ištiesta sviestiniu popieriumi) su joje paskleista valgomąja soda. Palikite 60 minučių. Po pusvalandžio kaitinimo pamaišykite. Išėmus, leiskite atvėsti. Stenkitės neliesti plikomis rankomis ir neįkvėpti.

Kalcinuotos sodos pH yra apie 11, ji stipriai šarminė.
Todėl būkite atidūs ir neskubėkite.

Visus recepte paminėtus ingridientus sudėkite į stiklinį indą. Užsuktą gerai pakratykite. Įlašinkite norimo eterinio aliejaus, tiks levandų, citrinų. Vėl išmaišykite. Vienam skalbimui naudoti 1-2 valgomuosius šaukštus. Kaip minkštiklį galite naudoti papildomai į skalbimo mašinos skyrelį įpylus šaukštą ar du 5-9 laipsnių stiprumo actą (skaidrus, bespalvis).

Atraskite geriausią būdą palengvinantį jūsų skalbimo ritualus. Naudokite gamtoje randamas ir jūsų aplinką tausojančias priemones. O kartais tai, kas senai pamiršta, gali būti atrasta iš naujo.

#SUSITVARKYK , ir viskas bus gerai!

Tekstas – Evelina Antanaitienė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *